• Warszawa
  • Nie 19-05.
  • 11°

    24°

  • Pon 20-05.
  • 13°

    24°

  • Wto 21-05.
  • 12°

    27°

8 Europejski Meeting Gospodarczy KIG

W dniu 18 października br. w hotelu Radisson Blue odbyła się kolejna, ósma edycja Europejskiego Meetingu Gospodarczego Krajowej Izby Gospodarczej. Tegoroczne obrady odbyły się pod hasłem: Polityka Klimatyczno  – Energetyczna UE „Czyste Powietrze dla każdego Europejczyka – Czy dla każdego Polaka też  – jeśli tak, to jak" ?

 
Jest to wydarzenie cykliczne, organizowane od 2011 r., podczas którego podejmowane są ważne kwestie dotyczące wpływu polityki klimatyczno-energetycznej UE na polską gospodarkę i społeczeństwo.

 
Założeniem tegorocznej edycji, odbywającej się  przed Szczytem Klimatycznym COP 24 w Katowicach, było zaprezentowanie stanowisk: środowisk gospodarczych, nauki, ochrony środowiska naturalnego, partnerów społecznych wobec wyzwań i kosztów wynikających z programu „Czyste powietrze dla każdego Europejczyka”. Obszar merytoryczny konferencji przygotowywany został na podstawie otwartych dialogowych sesji Komitetu ds. Energii i Polityki Klimatycznej KIG, z wiodącym udziałem Pana Ministra Michała Kurtyki. Meeting jest istotną formułą na ocenę i wskazywanie kosztów gospodarczych i społecznych polityki klimatyczno-energetycznej UE, w tym roku zawartej w szczególności w pakiecie „Czyste powietrze dla każdego Europejczyka”. W konferencji wziął udział wiceprezes Bogusław Regulski, który przedstawił prezentację na temat potencjalnego wkładu ciepłownictwa polskiego w realizację wyzwań płynących z rozwiązań Pakietu Zimowego. W swoim wystąpieniu podkreślił rolę systemów ciepłowniczych w procesie walki o czyste powietrze w naszym kraju.

 
Efektem tegorocznego Meetingu było opracowanie V Apelu Warszawskiego KIG w sprawie propozycji Polski wobec zamiarów UE zaostrzenia celów klimatycznych do 2050 roku, w kontekście grudniowej konferencji klimatycznej ONZ COP-24. Apel zostanie skierowany do organizacji gospodarczych Europy – partnerów KIG, Europarlamentarzystów i Komisji UE, rządu, partii politycznych i Parlamentarzystów w kraju, do organizacji gospodarczych i społecznych oraz upubliczniony medialnie.

 
W konferencji uczestniczyło około 140 wybitnych gości m. in. przedstawiciele administracji rządowej, placówek dyplomatycznych i konsularnych w Polsce, międzynarodowych organizacji reprezentujących przedsiębiorców, branż energochłonnych gospodarki polskiej i europejskiej, świata nauki, ochrony środowiska, partnerów społecznych oraz mediów.

 
W Konferencji IGCP reprezentował Wiceprezes Zarządu Bogusław Regulski.