• Warszawa
  • Pią 26-04.
  • 15°

  • Sob 27-04.
  • 19°

  • Nie 28-04.
  • 22°

Aktualności

W dniach 20 – 22 lutego 2019 r.w Lublinie odbyła się VIII Konferencja Rynek Ciepła Systemowego, zorganizowana przez Izbę we współpracy z LPEC Sp. z o.o. w Lublinie i OPEC Sp. z o.o. w Puławach.
W dniach 19-2- lutego w Katowicach odbyła się XIV Konferencja Naukowo-Techniczna Ochrona Środowiska Energetyka, Ciepłownictwo, Przemysł. Jej organizatorem było BMP. W trakcie konferencji poruszone zostały również sprawy sektora ciepłowniczego w imieniu którego w debacie eksperckiej głos zabrał wiceprezes Bogusław Regulski.
19 lutego Prezes Jacek Szymczak spotkał się w URE z Prezesem Maciejem Bando. Spotkanie poświęcone było omówieniu problemów przedsiębiorstw ciepłowniczych związanych z taryfami.
Think tank Forum Energii zorganizował w dniu 18 lutego br.spotkanie ekspertów z branży ciepłowniczej,w trakcie którego omówiono efekty pracy nad opracowaniem dotyczącym przyszłości ciepłownictwa w Polsce. Wśród zaproszonych gości był wiceprezes Bogusław Regulski.
W dniu 14 lutego br. odbyło się kolejne posiedzenie Zespołu Ministra Energii ds. modelu rynku ciepła. Na spotkaniu omówione zostały dotychczasowe efekty pracy Grup roboczych, między innymi w zakresie szybkich zmian legislacyjnych zmierzających do poprawy sytuacji podmiotów ciepłowniczych w obszarze regulacji taryf oraz propozycje zmian legislacyjnych w zakresie przyłączania do sieci ciepłowniczych. Zaprezentowany też został konspekt roboczy struktury dokumentu końcowego, mającego być efektem prac Zespołu.
W dniu 11 lutego br. w siedzibie Ministerstwa Energii wiceprezes Bogusław Regulski spotkał się z  przedstawicielami Departamentu Funduszy Europejskich. Przedmiotem spotkania było omówienie stanu konsultacji na temat mechanizmu wsparcia finansowego dla nieefektywnych systemów ciepłowniczych. Notyfikacja takiego programu trwa i zmierza prawdopodobnie do końca.
Problem ten był przedmiotem spotkania Zarządu IGCP z Pełnomocnikiem Prezesa Rady Ministrów ds. Programu Czyste Powietrze, panem Piotrem Woźnym. Przedstawiciele IGCP zwrócili uwagę na bardzo ważną rolę, jaką przypisano w procesie walki ze „smogiem” ciepłownictwu systemowemu i co się z tym faktem wiąże. Przede wszystkim w sferze legislacyjnej. Wskazano na konieczność zmiany niektórych regulacji, np. dotyczących przyłączania się do sieci ciepłowniczych według obecnego art. 7b ustawy Prawo energetyczne w taki sposób, aby maksymalnie wykorzystać potencjał systemów ciepłowniczych.
W dniu 29 stycznia br., w siedzibie Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju odbyło się spotkanie dotyczące możliwości wykorzystania mechanizmów partnerstwa publiczno-prywatnego w sektorze ciepłowniczym. W spotkaniu, ze strony MIiR uczestniczyli przedstawiciele Departamentu Partnerstwa Publiczno-Prywatnego, natomiast ze strony IGCP wiceprezes Bogusław Regulski. Poruszone zostały kwestie wynikające z nowelizacji ustawy o PPP i potencjalnych ograniczeń jak i korzyści dla samorządów i podmiotów z tytułu zastosowania partnerstwa publiczno-prywatnego w ciepłownictwie systemowym.
W dniu 25 stycznia w siedzibie IGCP odbyło się spotkanie Prezesa Izby z kierownictwem firmy Redshaw Advisors Ltd zajmującej się zarządzaniem ryzykiem związanym z obrotem uprawnieniami do emisji CO2. Podczas spotkania przedstawiono nową, zintegrowaną i kompleksową propozycję usługi w przedmiotowym zakresie. W sytuacji pozytywnej weryfikacji usługi, szersza o niej informacja zostanie udostępniona członkom IGCP.
W dniu 24 stycznia w siedzibie Najwyższej Izby Kontroli miała miejsce konferencja dotycząca przyszłości energetyki w Polsce. Konferencja miała charakter spotkania ekspertów dyskutujących w ramach dwóch głównych paneli. Organizacja tego spotkania związana była z kontrolami NIK dotyczącymi rozwoju odnawialnych źródeł i energetyki konwencjonalnej. W konferencji uczestniczyli również parlamentarzyści zajmujący się energetyką w Komisjach Sejmowych i Senackich.

Strony